Zvýšenou pozornosťou pri vypracovaní projektu obnovy budovy v prípade, ak sa predpokladá prítomnosť nebezpečného odpadu – azbestu, sa môžete vyhnúť nepredpokladaným situáciám počas rekonštrukcie, ktoré by mohli navýšiť či prekročiť rozpočet.
Rastie výskyt rakoviny pľúc u ľudí, ktorí nikdy nefajčili
V dôsledku zvýšeného výskytu karcinogénov v prostredí sa rakovina pľúc môže vyvinúť aj bez dlhodobého fajčenia. K jedným z najrizikovejších kontaminantov patrí, vzhľadom na rozsiahle použitie v stavebnom priemysle a doprave v posledných 50 rokoch, azbest. Na Slovensku sa azbest stáva veľkou hrozbou pre bežnú populáciu.
Kde sa môžete stretnúť s azbestom?
Azbest nájdete takmer v každej budove postavenej pred rokom 1989. Nepodceňujte účinky tohto materiálu. Azbest stráca vplyvom času svoju životnosť a funkčnosť. Čím je jeho opotrebenie väčšie, tým výrazne narastá riziko uvoľňovania nebezpečných vlákien.
Nikdy neodstraňujte azbest sami!
K odstráneniu azbestu pristupujeme hlavne kvôli zdravotným rizikám, ktoré azbest spôsobuje. Príznaky ochorenia, ktoré vznikajú následkom pravidelného vdychovania azbestových vlákien sa prejavujú až 20 – 30 rokov po prvom vystavení sa účinkom azbestu.
Azbest – tichý zabijak
Počuli ste už o ňom? Je to azbest. Azbest je prírodná surovina zložená z minerálnych vlákien. V minulosti sa kvôli svojim izolačným a ohňovzdorným vlastnostiam pridával do rôznych stavených materiálov.
Prečo je na Slovensku azbest taký rozšírený?
Azbest sa veľmi často využíval v stavebníctve kvôli jeho výborným izolačným a protipožiarnym vlastnostiam. Je tvorený nevodivými vláknami odolnými voči teplu, ohňu a chemickým látkam.
Zákony a legislatíva – likvidácia azbestu
Zákony SR týkajúce sa nebezpečného odpadu s obsahom azbestu.