
Reportáž Českého rozhlasu: “Boj proti neviditeľnej hrozbe: Európska únia bojuje proti azbestu
V Európe stoja tisíce budov s obsahom azbestu, ktorý je nebezpečný pre naše zdravie. Je to karcinogén. Ako chce EÚ zakročiť, si prečítate v našom článku.
Pri revitalizácii verejných a administratívnych budov postavených pred rokom 1999 je prítomnosť azbestu viac ako pravdepodobná. V pôvodných projektových dokumentáciách častokrát chýbajú podstatné časti, z ktorých by bolo možné získať požadované informácie.
Odberu vzoriek vzduchu a sporných materiálov realizujeme aj počas prevádzky budovy. Túto činnosť môže vykonávať len oprávnená a odborne spôsobilá osoba.
Pri prácach bez stavebno - technického prieskumu na prítomnosť azbestu, nie je možné na 100 % odhadnúť, do akého materiálu sa zasiahne. Na azbest sa preto mnohokrát narazí až počas rekonštrukcie. Odporúčame preto realizovať prieskum pred začiatkom stavených prác. Zamedzí sa tak ohrozeniu zdravia verejnosti a predraženiu investície.
Analýza odobratých vzoriek je vykonávaná akreditovaným laboratóriom a podľa platných noriem EÚ. Výsledkom analýzy je protokol akceptovaný slovenskými úradmi. Protokol je platný a akceptovaný v rámci celej EÚ.
Stačí, ak sa nám ozvete a my pre vás obratom vypracujeme nezáväznú cenovú kalkuláciu šitú priamo na mieru vaším potrebám.
Cena závisí od množstva, typu a spôsobu odobraných vzoriek.
Eternit na strechách nájdete vo vlnitej podobe alebo v podobe hladkej krytinovej škridle, v rôznych farebných variantoch. Okrem striech môže byť eternit umiestnený aj ako obklad na fasádach domov.
Fasádny alebo boletický panel je u nás pomerne rozšírený. Často ho vídame najmä na verejných budovách. Z vonkajšej strany ho tvorí farebný sklenený panel, pričom jeho vnútorná časť pozostáva z azbesto-cementových dosiek.
Interiérové priečky, izolačné panely v medzistenách a stropoch. Často sa nachádzajú v starších budovách – kanceláriách, školách, škôlkach či ubytovniach. Najčastejšie zloženie dupronitových priečok je azbestová doska – sklená vata – azbestová doska.
Najčastejšie sa s ním stretávame v podobe protipožiarnych nástrekov na kovových konštrukciách. Poškodením takýchto nástrekov počas manipulácie, údržby, opráv a demolácií môžu spôsobiť kontamináciu okolia azbestovým prachom vo vysokých koncentráciách. Ide totiž o málo pevné a lámavé materiály, ktoré azbestové vlákna slabo viažu. Okrem nástrekov sa azbest v priemysle nachádza v tesneniach kotlov a technologických zariadení alebo lávkach káblových rozvodov.
Najčastejšie sa s ním stretneme v stropných podhľadoch vo vstupných vestibuloch, spoločných priestoroch a pivniciach. Okrem toho aj na balkónoch alebo vo forme rôznych izolačných a obkladových dosiek, buď po obvode alebo v základoch domu.
Nachádzajú sa najmä v starších typoch panelákov v podobe kanalizačných rúr a ventilačných šachiet. V dôsledku ich opotrebenia dochádza často k haváriám potrubia a veľkým škodám na bytovom dome.
O NÁS
Nie ste si istí, či ide o azbest?Zabezpečujeme odber a analýzu vzoriek vzduchu a materiálu, ktorá odhalí prítomnosť nebezpečných azbestových vlákien.
V Európe stoja tisíce budov s obsahom azbestu, ktorý je nebezpečný pre naše zdravie. Je to karcinogén. Ako chce EÚ zakročiť, si prečítate v našom článku.
Kontroly boli zamerané na ochranu zdravia pracovníkov, dokumentáciu a vzorky obkladov budov. Ani jedna vzorka neobsahovala žiadny z možných typov azbestu napr. chrysotile, amosite, crocidolite, tremolite, actinolite, anthophyllite.
Pražská Hygienická stanica neohlásene kontrolovala odstraňovanie azbestu v budove bývalých telekomunikácií na Olšanskej ulici. Zamerala sa najmä na dodržiavanie bezpečnostných opatrení a meraní. Výsledky preukázali účinnosť zariadení a bezpečnú prácu s azbestom. V kontrolách sa bude pokračovať aj naďalej.
Likvidácia materiálov s obsahom azbestu v ÚTB sa začne v januári s dôkladnými bezpečnostnými opatreniami a dekontaminačnými komorami na mieste. Merania a kontroly sú neustále pod dohľadom hygienikov, zabezpečujúc minimálne riziko pre zdravie.
Eternit na strechách nájdete vo vlnitej podobe alebo v podobe hladkej krytinovej škridle, v rôznych farebných variantoch. Okrem striech môže byť eternit umiestnený aj ako obklad na fasádach domov.
Interiérové, dupronitové priečky, izolačné panely v medzistenách a stropoch, podhľady či obklady. Azbest v interiéri sa najčastejšie nachádza v starších budovách – kanceláriách, školách, škôlkach či ubytovniach.
Fasádny alebo boletický panel alebo systém ľahkého opláštenia stavieb. Nachádza sa najmä vo verejných budovách, budovách občianskej vybavenosti, nemocniciach, školách či škôlkach.
Unimobunky, tesnenia kotlov a technologických zariadení, lávky káblových rozvodov, či protipožiarne nástreky na kovových konštrukciách. Poškodenie takýchto nástrekov počas manipulácie, údržby, opráv a demolácie, spôsobí kontamináciu okolia azbestovým prachom vo vysokých koncentráciách.