Reportáž Českého rozhlasu: Boj proti neviditelné hrozbě: Evropská Unie tvrdě zakročuje proti azbestu"

Vypočuť reportáž

Redaktorka: V Evropě stojí tisíce budov s asbestem, jde ale o materiál, který je nebezpečný pro naše zdraví. Jde o karcinogen. Evropská Unie teď připravuje zpřísnění ochrany před azbestem. Každá přestavba nebo bourání takových budov proto vyžaduje speciální opatření.

Pašovič: Boletické fasádne panely sú špecifické, je ich poznať. Sú to väčšinou tie staršie budovy, ktoré majú tú sklenú fasádu, okná buď modré, zelené, fialové, žlté. Sklené dosky po tými oknami a hliníková fasáda.

Redaktor: Tomáš Pašovič, ředitel firmy DILMUN SYSTEM, zastoupené v Evropském dekontaminačním institutu ukazuje typickou stavbu, která obsahuje azbestové díly.

Pašovič: Na 99 % ide o boletický fasádny panel, ktorý obsahuje azbesto-cementové materiály.

Redaktor: Když se taková konstrukce má bourat nebo rekonstruovat vyžaduje to pečlivou přípravu.

Pašovič: Pri tých boletických fasádnych paneloch sa robí uzavreté kontrolované pásmo.

Redaktor: Budova je zabalená jakoby celá do igelitové plastové fólie, takového skafandru.

Pašovič: V konečnom dôsledku sa hermeticky uzavrie a spraví sa priestor, kterým sa oddelí vlastne to pracovné prostredie, kde sa sanuje ten azbest, následne sa tam inštalujú odsávacie zariadenia.

Redaktor: A to vytváří podtlak. Díky tomu pak ani venku, ani uvnitř skafandru nebudou poletovat jemná a nebezpečná azbestová vlákna.

Pašovič: Zamestnanec, ktorý je denno-denne vystavovaný azbestu, tak ten by mal byť vystavovaný čo najmenšej expozícii. Čiže čo najrýchlejšie by sa mal dostať azbestový prach z okolia jeho dýchacích ciest. Samozrejme, aj keď má ochranné pracovné pomôcky.

Redaktor: O azbestových vláknech se už přes 100 let ví, že jsou zdraví škodlivá. Říká odbornice na toxické látky z organizace Arnika, Jitka Straková.

Straková: Právě ty dlouhý tenký vlákna, malinkatá velikost prostupují dýchacím ústrojím do plic, kde se můžou zabodávat do těch plicních komor, do plicních sklípků, větší expozice dělníků např. v tom azbestovým průmyslu prokazatelně vede k nárůstu rakoviny. A problém toho azbestu taky je v tom, že k té otravě nedochází akutně ani ten azbest nijak nezapáchá, takže lidi nevnímají, protože necítí ten zápach, nevidí to zřejmé znečištění.

Redaktor: Kdyby azbest jen tak stál, nebo ležel uvnitř konstrukce, byl by v podstatě neškodný. Jenže to není reálné. Hlavně ve starších budovách hrozí jeho narušení. Pokračuje Tomáš Pašovič.

Pašovič: V starších budovách sa príchodom internetu začalo vŕtať kvôli natiahnutiu kabeláže. Veľakrát sa nereflektuje na to, že azbestový materiál je nainštalovaný v takejto staršej budove. No a pokiaľ sa do takých materiálov vŕta, prach sa voľne rozptýli a expozícia v budove môže byť vysoká. Samozrejme to je obrovský problém, najmä ako hovoríme o verejných budovách, ako sú školy, škôlky či nemocnice. Kvôli tomu by sa mal ten materiál odstrániť.

Redaktor: Opatření při likvidaci azbestu se liší podle toho co je to za stavbu. Třeba při sundávaní eternitové střechy z garáží není potřeba tak důkladné kontrolované pásmo.

Pašovič: Strešné krytiny sa robia v tzv. otvorenom kontrolovanom pásme, kde sa nemusí robiť podtlak, nemusí sa to zatvárať. Azbest zo strechy sa musí likvidovať čo najmenej deštruktívnym spôsobom. Pred demontážou sa strecha penetruje enkapsulačným prostriedkom, ktorý zabezpečuje to, že aj pri ulomení resp. lámaní či deštrukcii zachytáva a zapuzdruje azbestové vlákna.

Redaktor: Odstraněný azbest se vozí v utěsněných azbestových pytlích na speciální skládky. V podstatě se tím vrací do zemně odkud se kdysi vytěžil. Spolu s ním ale na skládce končí i stavební materiál. Podle Tomáše Pašoviče se firmy snaží najít způsob jak je bezpečně recyklovat.

Pašovič: V rámci Európskeho dekontaminačného inštitútu sme mali jednu pracovnú skupinu, kde Francúzi vyvíjajú technológiu. Azbest z odpadu tvorí približne 10 % materiálu, pretože tie materiály sú azbesto-cementové v drvivej väčšine. V rámci EÚ sa ročne likviduje milión ton azbestového odpadu. Ak by sme vedeli dostať z tých milión ton odpadu 900 ton stavebného materiálu a iba 100 tis. ton by sa zlikvidovalo na skládkach ako azbestový odpad, tak by sme to posúvali ďaleko vpred.

Redaktor: EU připravuje zpřísnění limitů koncentrace azbestu ve vnitřních prostorách. Na nových pravidlech se už dohodla Evropská rada a parlament. Na světe ovšem stále jsou zemně, kde se azbest těží a firmy ho nabízejí jako užitečný stavebný materiál. Podle Jitky Strakové se problém týká hlavně Indie, nebo Ruska.

Martin Srb, Český rozhla

Súvisiace články

Prečo je na Slovensku azbest taký rozšírený?
Pozor na zvýšené hodnoty azbestu v školách a škôlkach